24 sierpnia 2012

MEMORY GAME - CYFRY

Moja niemal 5-latka wykłóca się już z nami rodzicami o korzystanie z komputera, żeby pograć w gry, m.in. w gry pamięciowe. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko zrobić jej własną "memory game" do zabawy w świecie rzeczywistym a przy okazji też do nauki.
Polecam każdemu, kto choć trochę lubi robótki ręczne, bo można taką grę wykonać razem z dzieckiem i zapewniam, ze będzie w nią chętniej grało, gdy samo ją współtworzy. Domka i ja wykorzystałyśmy filc (mój ulubiony obok polaru); wycięłyśmy kwadraciki i przykleiłyśmy cyferki. W jednym rogu każdego kwadracika zrobiłyśmy dziurki, żeby po odwróceniu na drugą stronę łatwiej je było ułożyć tak, aby wszystkie cyfry były w odpowiedniej pozycji a nie np.do góry nogami.Do filcu (i nie tylko) używam zawsze kleju Magic z aplikatorem, bo jest wygodniej, choć jest też dostępny bez aplikatora. Kosztuje kilka złotych a nie ma sobie równych, szybko schnie i trwale skleja różne powierzchnie.


Po wykonaniu wszystkich elementów gry nadszedł czas na jakieś etui. Wystarczyło odmierzyć odpowiedni kawałek materiału w kształcie prostokąta (polecam grubszy lub sztywniejszy) i 2 kwadraciki nieco większe niż elementy gry. 


Zszywać już córce nie pozwoliłam, bo nie obeszłoby się bez ukłuć i jęków, ale przynajmniej nitkę ucinała, żebym mogła igłę nawlec. Po zszyciu pokrowca należy go wywrócić na prawą stronę, zrobić dziurkę przecinając materiał i przyszyć guzik.


Oczywiście można pokrowiec ozdobić w dowolny sposób. My zdecydowałyśmy się na obszycie jego krawędzi - Domka obszywać nie mogła, więc oczywiście wybrała kolor nici. Zrobiłyśmy w ten sposób dwa komplety a efekt końcowy prezentuje się tak:
GRA MEMORY - CYFRY
Idealna dla dzieci w różnym wieku - młodsi utrwalają kolory,  starsi kolory i cyfry a jedni i drudzy ćwiczą spostrzegawczość i pamięć. Zestaw składa się z 22 elementów zrobionych z grubego (2mm) białego filcu, na które zostały naklejone cyfry od 0 do 10 z cienkiego kolorowego filcu. Cyferki przyklejono bezpiecznym klejem Magic, które trwale łączy filc, więc nie ma obaw, ze się odkleją. Każda cyfra 0-10 widnieje na dwóch kwadracikach, które mają wymiary ok 5,5 cm, zatem jest 11 par cyfr. Każdy element ma w lewym górnym rogu dziurkę, co ułatwia układanie cyfr w odpowiedniej pozycji (a nie np.do góry nogami), kiedy są odwrócone, czyli czystym polem z wierzchu. Poprawne ułożenie cyfr nie będzie wprowadzać dzieci w błąd przy szukaniu pary. Polarowy pokrowiec jest szyty ręcznie; całość ma wymiary ok 11x6x6 cm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i podwójnie za komentarz ;)