25 stycznia 2013

KWIATKI W KOSZYCZKU na Dzień Babci i Dziadka


          Babcia i Dziadek to bez wątpienia ukochane osoby w życiu dziecka ...ale i rodzica, m.in. dlatego, że  często pełnią funkcję niezastąpionej opiekunki i towarzysza zabaw, dając chwilę wytchnienie mamie i tacie ;)) 
Dzień Babci i Dziadka nie mógł się więc obyć bez prezentów ręcznie i od serca przygotowanych przez  Dominisię (z moją małą pomocą ;). Wybór upominku padł na koszyczki z nietypowymi, bo "twarzowymi" kwiatkami:
"TWARZOWE KWIATKI"  W KOSZYCZKACH
Płatki kwiatków i koszyczki wykonałyśmy ze sztywnego kolorowego papieru/ bloku. Łodygi kwiatków to patyczki do szaszłyków a listki to kolorowa włóczka. Poza tym, wykorzystałyśmy sporo taśmy klejącej dwustronnej, ponieważ praca jest o wiele szybsza, prostsza i czystsza niż przy użyciu kleju.

Zachęcam do zrobienia takiego koszyczka z własnym dzieckiem
 - gwarantowana zabawa dla dziecka i odstresowanie dla rodzica;)

Zacznij od wycięcia dużej ilości kolorowych płatków w kształcie łez oraz nieco większych kółek, które będą środkami kwiatków - moja córcia wykonała całą czarną robotę, ja musiałam jedynie narysować kontury na kartonach.


Na środku wyciętego kółka przyklej kawałki taśmy dwustronnej i przyklej na nią kolorowe płatki - tu Domka też spisała się na medal.Kwiatek po odwróceniu wygląda tak:


Do wykonania łodygi można wykorzystać kupione za grosze kijki do szaszłyków, ale trzeba je skrócić i jest to zadanie dla rodzica. Nie polecam łamania, lecz obcinanie, bo wówczas brzegi nie są poszarpane i dziecko się nie skaleczy.


Skrócone patyczki przyklejcie do kwiatka taśmą dwustronną, ale tym zaostrzonym brzegiem (dla bezpieczeństwa).Kolejny etap dziecko wykonana samo - trzeba odkleić taśmę i nakleić małe kolorowe kółeczka (oczywiście wcześniej trzeba je wyciąć i najlepiej z cienkiego a nie sztywnego papieru, aby dobrze przylegały).


Do wykonania listków wystarczą kawałki tasiemek, pocięte paski materiałów lub jakaś wełna, czy sznurek. Pocięte kawałki trzeba jedynie zawiązać na łodyżkach.


Tak zrobione kwiatki są ładne, ale nie "twarzowe" i niewystarczająco wyjątkowe. Zadaniem mamy lub taty jest obróbka zdjęć dziecka (my wybierałyśmy zdjęcia wspólnie;) oraz ich wydrukowanie. Polecam zdjęcia kolorowe, bo są zdecydowanie ładniejsze, ale nam niestety kolorowego tuszu zabrakło ;(  Zdjęcia wklejałam i formatowałam wykorzystując zwykłego Word'a (średnica kółek to 3cm). 


Zdjęcia należy wyciąć (można tu dziecko wyręczyć, aby nie skończyło się na kilkukrotnym drukowaniu ze względu na trudne wycinanie okrągłych obrazków) a po ich drugiej stronie nakleić kawałki taśmy dwustronnej - z tym dziecko sobie poradzi, podobnie jak z naklejaniem twarzy na "prawą" stronę kwiatków, aby oryginalnie ozdobić środek.


KWIATKI są już gotowe.


Nadszedł czas na KOSZYCZKI:


Przygotuj sztywną kartkę papieru i równie sztywny pasek w tym samym lub innym kolorze. Dłuższe brzegi kartki trzeba ponacinać i to jest zadanie dla rodzica.
Potem naklej kawałek taśmy dwustronnej przy krótszej krawędzi i sklej oba brzegi, tworząc tubę.Tubę postaw na stole... i poskładaj paski w górnej części, zamykając otwór.


Naklej taśmę dwustronną


... i przyklej duże kółko ze sztywnego kartonu - to będzie dnem koszyczka.


Odwróć koszyczek i pozawijaj paski przy użyciu nożyczek tak, jak zakręca się wstążkę, pakując prezenty


Kolejny etap może już zrobić dziecko - trzeba przykleić taśmę na brzegi przygotowanego paska


... i wkleić go do środka, tworząc uchwyt koszyczka.


Oczywiście nasza pociecha taki koszyczek może jeszcze ozdobić po swojemu, np rysując szlaczek.


Moja córcia wymyśliła kokardki, więc dopełniłam je jedynie napisem.Najprzyjemniejszą rzeczą na sam koniec jest ułożenie kwiatków w koszyczkach ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę i podwójnie za komentarz ;)